Gondoltál már arra, hogy egy színész karrierjében milyen döntések, milyen elutasítások bírnak a legnagyobb súllyal? Will Smith esete pont ilyen. Tudod, róla az a hír járja, hogy a sci-fi klasszikusok terén 50/50 az aránya: hol betalál egy nagy filmmel, mint a Men in Black vagy az Independence Day, hol pedig elszalaszt egyet, ami később a mozitörténelem részévé válik. Híresen visszautasította Neo szerepét a Mátrixban, ami önmagában is egy ikonikus történet. De most kiderült valami sokkal durvább!
Képzeld el, nemrég egy brit rádióinterjúban, a Kiss XTRA-n Craig Mitch kérdezte őt erről. Eleinte azt mondta, "túl fáj ahhoz", hogy válaszoljon, de aztán, mintha valami megnyílt volna benne, ledobta a bombát. Ezt még soha, senkinek nem mondta el nyilvánosan, de Christopher Nolan először neki vitte el az Eredet (Inception) forgatókönyvét, és ő... nem értette meg! Igen, jól olvastad. Azt a filmet, ami azóta a modern mozi egyik alapköve lett, Will Smith nem kapta be, amikor először elolvasta.
A Hollywood Reporter már 2010-ben, az Eredet megjelenése után hónapokkal írta, hogy Smith volt Nolan második választása a főszerepre, Brad Pitt után és Leonardo DiCaprio előtt. De Smith szerint ez az első alkalom, hogy erről beszélt, és teljesen megértem, miért marja ez a seb, pont úgy, mint a Mátrix esete. Az Eredet hatalmas kritikai és anyagi siker volt, és a Sötét lovag mellett ez a film ágyazott meg Nolan rendíthetetlen sikerének, mint filmkészítő és box office sztár. Bár szerintem az Eredet talán nem a legjobb Nolan-film (bár nagyon közel van hozzá), ez volt az, ami bebizonyította, hogy Batman nélkül is tud blockbustert csinálni.
És ami még érdekesebb: a Mátrix és az Eredet meglepően hasonló filmek. Nem csak azért, mert Will Smith mindkettőre nemet mondott (na jó, legalább a Suicide Squad-ra igent mondott, ugye, Will!). Mindkettő az álmokról és a valóság különböző rétegeiről szól, és mindkettő akció-kalandfilm egy gondolkodtatóbb oldallal. Az olyan jelenetek, mint az Eredet forgó folyosója, olyan effektekre épülnek, mint a bullet time a Mátrixban, ami a valóság térbeli felfogásával játszott az álmokban. Smith is észrevette ezeket a hasonlóságokat az interjúban, és arra a következtetésre jutott: "Most, hogy belegondolok, azok a filmek, amelyek alternatív valóságokba mennek, rosszul hangzanak el a pitchingen."
Smith a Mátrix visszautasítását az egyik "gyönyörű sebének" tartja. 2019-ben egy videóban a YouTube csatornáján elmagyarázta, miért mondott nemet Neónak. Azt mondta, a Wachowski testvérek zsenik, de a pitching találkozón a zsenialitás és a zagyvaság között vékony a határ. Felidézte a pitch-et (vagy legalábbis a saját emlékét róla): "Szóval, haver, azt gondoljuk, képzeld el, hogy harcolsz, aztán ugrasz, képzeld el, ha megállhatnál az ugrás közepén, de az emberek körbe láthatnának 360 fokban, miközben ugrasz, miközben megálltál az ugrásban… Aztán feltaláljuk ezeket a kamerákat, és az emberek láthatják az egész ugrást, miközben megállsz az ugrás közepén."
A történetet azzal zárja: "Szóval megcsináltam a Wild Wild West-et." Smith szerint végül minden jól alakult, nemcsak azért, mert Keanu Reeves tökéletes volt Neónak, hanem azért is, mert Laurence Fishburne volt a tökéletes Morpheus. Azt mondta: "Ha én csináltam volna, mivel fekete vagyok, Morpheus nem lett volna fekete... Valószínűleg elrontottam volna a Mátrixot... szóval szívességet tettem nektek."
Smith megjegyzése, hogy "nem értette" az Eredetet, összecseng azzal, amit a Mátrix visszautasításáról mondott. Az Eredet a megjelenése után zavaros film hírébe került, leginkább az egymásba ágyazott álomstruktúrája miatt. Az olyan filmek, ahol nem tudod, mi a valóság és mi nem, már önmagukban is zavaróak lehetnek, az Eredetben ráadásul nyomon kellett követni, mi történik melyik álomban. Szerintem a második megnézésre minden a helyére kerül (és ha elfogadod, hogy nem számít, mi történik az Eredet végén, valóság-e vagy álom), de azt is megértem, miért nehéz nyomon követni ezeket a történetrétegeket egy forgatókönyvben vagy pitchingen (anélkül, hogy vizuálisan látnád kibontakozni).
0 Hozzászólások:
Megjegyzés küldése