James Gunn: A szuperhősfilmeket nem a nézők, hanem a Disney öli meg


James Gunn nem suttog. Ő az a fickó, aki ha meglát egy égő házat, nem azt kérdezi, hol a vödör, hanem hogy ki gyújtotta fel. És most épp Hollywoodra mutatott rá, miközben a lángokban ott sisteregnek a félkész forgatókönyvek, a kapkodva gyártott blockbusterek és a streaming-kényszer szülte tartalomlavinák.

Gunn szerint a filmipar nem azért haldoklik, mert az emberek már nem akarnak moziba járni. Nem is azért, mert a tévék túl jók lettek. Hanem mert a filmeket úgy kezdik el forgatni, hogy még nincs kész a forgatókönyv. És ez nem egy költői túlzás. Ez a valóság, amit ő belülről lát — és amitől most már hangosan viszolyog.

A DC Studios társelnökeként Gunn új szabályt vezetett be: nincs forgatás kész script nélkül. Ennyi. Nincs kompromisszum. Sőt, nemrég egy teljesen zöld utat kapott projektet kaszált el, mert a szkript nem volt elég jó. És közben olyan filmekről beszél, mint a Supergirl, a Lanterns vagy a Clayface, amik szerinte „olyan kib*szott jók”, hogy már a papíron is izzanak.

És mi van Marvelékkel? Gunn szerint a Disney túltermelési parancsa ölte meg őket. A mennyiség lett a király, a minőség meg elvérzett a streaming háború lövészárkaiban. Ő viszont nem hajlandó ebbe a spirálba belépni. A DC-nél nincs éves kvóta, nincs tartalomgyár. Csak filmek, amiknek van mit mondaniuk.

A The Batman folytatásáról is szó esett. A pletykák szerint elkaszálták, de Gunn lehűtötte a kedélyeket: nem törölték, csak nincs még kész a forgatókönyv. És igen, Matt Reeves lassan dolgozik. De Gunn szerint ez így van jól. „Istenem, az emberek olyan gonoszak. Hagyjátok már csinálni a dolgát” — mondja, és ebben több van, mint egy rendezői szolidaritás. Ez egy újfajta türelemkultúra, amit Hollywood rég elfelejtett.

És akkor ott van még a saját múltja. A 2018-as botrány, amikor régi, vállalhatatlan tweetjei miatt kirúgták a Guardians of the Galaxy Vol. 3-ból. Gunn szerint ez volt az a pont, amikor rájött: nem kell többé azért alkotnia, hogy szeressék. És ez felszabadította. A mostani Superman-filmje már ennek a szabadságnak a gyümölcse — egy történet, amit nem a megfelelési kényszer, hanem a belső meggyőződés írt.

James Gunn tehát nemcsak filmeket csinál. Ő most épp újraírja a játékszabályokat. És lehet, hogy ez az, amire a moziiparnak a legnagyobb szüksége van: nem még több tartalom, hanem kevesebb, de jobb. Nem gyorsabb gyártás, hanem mélyebb történetek. Nem algoritmus, hanem ember.

És ha ez tényleg működik, akkor talán a mozi nem haldoklik. Csak épp újra tanul lélegezni.

0 Hozzászólások:

Megjegyzés küldése

Összes oldalmegjelenítés