Az HBO MAX “The Regime” című sorozata egy fiktív közép-európai országban játszódik, ahol az autoriter rezsim egy év alatt kezd széthullani. A történet középpontjában Elena Vernham kancellár áll, akit Kate Winslet alakít. Elena egyre paranoiásabbá és instabilabbá válik, és egy kiszámíthatatlan katonát, Herbert Zubakot (Matthias Schoenaerts által megformált) választja bizalmasának. Ahogy Zubak befolyása nő a kancelláron, Elena hatalomra törése végül a palota és az ország széteséséhez vezet. Nos, az egész történet egészen hasonlít akár a magyar, a román, vagy cseh, lengyel kormányra.
Maga a minisorozat a hatalom és annak veszélyei köré épül. A történet bemutatja, hogyan válik egy vezető egyre irracionálisabbá és önkényesebbé a hatalom megszerzésének és megtartásának vágyában, és ez hogyan vezethet egy egész ország destabilizálódásához. Szatirikus hangvétele ellenére komoly kérdéseket vet fel a diktatúrákról, az autoriter vezetésről és a demokrácia fontosságáról. A sorozatban a legnagyobb hős talán maga Elena Vernham karaktere, aki bár egy diktátor, mégis emberi oldalát is megmutatja, és a nézők láthatják küzdelmét a hatalom megtartásáért és a saját démonaival való szembenézésért. Az ő karakterfejlődése és a döntései adják a sorozat központi elemét, és ő az, aki a legnagyobb hatással van az események alakulására.
A“The Regime” című sorozatban a színészi alakítások kellően kiemelkedők. Kate Winslet, aki Elena Vernham "levegőérzékeny" kancellárt alakítja, ismét bizonyítja, hogy ő az egyik legtehetségesebb színésznő a szakmában, hiszen a karaktere komplexitása és az általa megjelenített hatalmi harcok ábrázolása mély benyomást hagy a nézőkben. Matthias Schoenaerts, aki Herbert Zubak szerepét tölti be, szintén dicséretet érdemel. Zubak karaktere egy kiszámíthatatlan katonai tiszt, aki kulcsfontosságú szerepet játszik a sorozatban, és Schoenaerts alakítása hozzáad a karakter rétegzettségéhez. Kezdetben Zubak azt se tudja hol van, hogy került a rezsimhez. A mellékszereplők, mint Andrea Riseborough, Martha Plimpton és Hugh Grant, szintén hozzájárulnak a sorozat sikeréhez, főleg utóbbi jelenléte egy löketet ad a sorozat dinamikájához.
A minisorozat rendezését Stephen Frears és Jessica Hobbs végzik, akik korábban olyan sikeres projekteken dolgoztak, mint az “Utódlás” és “A korona”, így mindenképpen hozzáértő dirigálókat kapott a Rezsim. A sorozatot Will Tracy írta, aki a showrunneri feladatokat is ellátta. A rendezők arra törekedtek, hogy a nézők számára érzékelhetővé tegyék az autoriter hatalom természetét és annak következményeit. A sorozatban bemutatott események és a karakterek ábrázolása révén a rendezők egy olyan világot teremtenek, amely valósághűen tükrözi a hatalom és az emberi természet összetett viszonyát.
A Rezsim című HBO sorozatot elsősorban azoknak ajánlom, akik érdeklődnek a politikai szatírák és a hatalom dinamikájának ábrázolása iránt. A sorozat főszereplője Kate Winslet, aki egy fiktív közép-európai ország diktátorát alakítja, és a történet egy év alatt bontakozik ki az ő palotáján belül.
Korrektre sikerült politikai szatíra, amely éles társadalomkritikát fogalmaz meg, bár a karakterépítés és a meglehetősen közepes történet nem teljesen jön össze. A Rezsim különösen ajánlott azok számára, akik értékelik a művészi megközelítést és a gondolatébresztő tartalmat, valamint azoknak, akik kedvelik a HBO minőségi sorozatait. Azok számára is érdekes lehet, akik szeretik a történelmi és politikai témájú filmeket és sorozatokat, és szívesen látják, hogy ezeket hogyan ötvözik a modern kori szatírával és drámával.
Streamingstar: 6 stars
0 Hozzászólások:
Megjegyzés küldése